Twoja Firma - ważne informacje dla przedsiębiorców
Płytki ceglane ścienne ręcznie wytwarzane
- Szczegóły
- Redakcja
- Kategoria: Firma
Manufaktura Cegielnia Trojanowscy powstała z miłości do tradycji oraz wartości takich jak jakość, wytrzymałość i piękno. Od roku 1976 tradycyjnymi metodami w pracowni firmy powstają różne rodzaje cegieł i płytek ceglanych bardzo wiele zastosowań.
Historia cegły
Cegła towarzyszy człowiekowi w budownictwie od zarania dziejów. Już w dawnych kulturach odkryto metodę formowania prostokątnych bloków z gliny, które po poddaniu obróbce termicznej w prymitywnych piecach dawały wspaniały rezultat wizualny i co najważniejsze praktyczny. Z czasem technika wytwarzania cegieł została przez człowieka udoskonalona i budulec ten stawał się coraz mocniejszy, a także oraz bardziej atrakcyjny dla oka.
Rozkwit sztuki wypalania cegieł przypadał w Europie na okres średniowiecza — gdzie zwłaszcza w okresie gotyku z cegieł tworzono ogromne, strzeliste katedry czy zamki, które w idealnym stanie funkcjonują do dzisiaj mimo upływu setek lat. W kolejnych epokach historycznych cegła cieszyła się zasłużoną sławą, jednak jej popularność nieco przygasła, by w XIX wieku znów zdominować budownictwo — za sprawą powstawania w miastach dużych i biednych dzielnic robotniczych. Czy to fabryczne zakamarki Londynu, czy warszawska Praga przełomu XIX i XX stulecia — we wszystkich tych miejscach zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu charakterystyczne, prostokątne robotnicze kamienice, które wykonane były z cegły.
Wykorzystanie cegły w budownictwie
Jakość i wytrzymałość budulca spowodowała, że w wielu miejscach Polski, jak i Europy kamienice te są zamieszkiwane do dzisiaj, spełniając przy tym wszelkie współczesne normy bezpieczeństwa. Cegła zdominowała na początku XX wieku nie tylko budownictwo mieszkalne dla robotników, ale także była nowoczesnym budulcem, z którego przedsiębiorcy chętnie wznosili gmachy swoich fabryk i manufaktur — wystarczy spojrzeć na dawne browary, gorzelnie czy fabryki czekolady rozsiane po różnych miastach naszego kraju.
Budynki te nadal funkcjonują — obecnie w większości jako muzea — jednak struktura zewnętrza cegły, jaka została użyta do budowy fabryki, nadal ma się świetnie. Po cegłę (wzorem średniowiecznych kasztelanów) chętnie sięgały także europejskie armie, tworząc dwudziestowieczne fortyfikacje pruskie czy austro-węgierskie, które do dzisiaj stanowią bardzo cenne zabytki historii wojskowości i architektury obronnej na byłych ziemiach trzech zaborów. Od lat 90. dwudziestego wieku i po zmęczeniu ludzi budownictwem z tzw. wielkiej płyty cegła ponownie zawitała jako środek do stawiania praktycznych kilkupiętrowych bloków mieszkalnych w całej Polsce.
Płytki ceglane ścienne — niewykorzystany potencjał
Wiek XXI przyniósł wzrost świadomości estetycznej i praktycznej wśród potencjalnych właścicieli nieruchomości. Zaczęli oni zwracać uwagę nie tylko na stronę użytkową danego rozwiązania w dziedzinie budownictwa, ale także na stronę estetyczną. Coraz popularniejsze stały się więc płytki ceglane ścienne lub płytki ceglane podłogowe. Rozwiązanie takie doskonale sprawdzi się w domu lub mieszkaniu utrzymanym w duchu klasycznym, historycznym lub coraz popularniejszym ostatnimi czasy stylu rustykalnym. Niektóre płytki takie jak np. płytki ceglane ścienne białe doskonale ozdobią wnętrza nowoczesnych pomieszczeń biurowych czy współczesnych loftów.
Najlepszej jakości płytki ceglane ścienne
Jeżeli mamy zamiar wyróżnić swoje mieszkanie lub dom, warto sięgnąć po ten wspaniały i sprawdzony przez stulecia materiał, jakim jest cegła — a w charakterze ozdobnym do wnętrza po płytki ceglane ścienne. Decydując się na cegłę, należy zwrócić uwagę na sposób jej wyrabiania. Najlepszej jakości cegła to ta, która wytwarzana jest ręcznie — tak jak od 1976 roku nieprzerwanie robi to Cegielnia Trojanowscy. Znajdą tam Państwo szeroki wybór asortymentu takiego jak płytki ceglane ścienne białe, płytki ceglane ścienne rustykalne, płytki ceglane ścienne wiśniowe czy płytki ceglane loft. Dla zwolenników bardziej historycznego wizażu cegielnia posiada w swoich zasobach także płytki ceglane retro lub płytki ceglane ścienne postarzane — dla uzyskania niepowtarzalnego, historycznego charakteru — sprawdzą się one doskonale we wnętrzach mieszkań znajdujących się w zabytkowych kamienicach czy odrestaurowanych dworkach.