Twoja Firma - ważne informacje dla przedsiębiorców
Niklowanie galwaniczne - zastosowania w różnych gałęziach przemysłu.
- Szczegóły
- Redakcja
- Kategoria: Firma
Niklowanie galwaniczne jest to proces pokrywania wyrobów z metalu warstwą niklu. Zabieg ten jest niezbędny aby uniknąć korozji, ale także wykonuje się go w celach dekoracyjnych, jak również jako podkład pod inne powłoki galwaniczne.
Co to jest niklowanie i w jakim celu się go stosuje?
Najczęściej to przedmioty stalowe i mosiężne są poddawane procesowi niklowania , natomiast grubsza warstwa miedzi pod niklem, powoduje trwalsze efekty. Do powłok najwyższej jakości dodatkowo używa się jeszcze chromu.
Niklowanie może być wykonywane na wiele różnych sposobów i z wykorzystaniem różnych procesów. Może odbywać się za pomocą kielichów, bębnów i zawieszek, a cały proces może być automatyczny, zmechanizowany lub indywidualny.
Jakie czynności są konieczne w procesie niklowania?
Aby niklowanie było skuteczne i trwałe niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabiegów. Możemy wymienić m.in. odtłuszczanie chemiczne, odtłuszczanie z ultradźwiękami, trawienie, odtłuszczanie elektrochemiczne,aktywacje, niklowanie, obróbka końcowa oraz suszenie.Powłoki uzyskane w taki sposób są błyszczące, dobrze przyczepne i łatwo się poddają chromowaniu.
W linii zmechanizowanej najczęściej wykorzystuje się kąpiele siarczanowe, które dzięki dodatkom nabłyszczającym pozwalają uzyskać efekt błyszczącej i równej powłoki niklowej.
Niklowanie chemiczne pozwala natomiast na uzyskanie powłoki niklowej bez użycia prądu. Takim sposobem uzyskuje się twarda powłokę, która po obróbce cieplnej stopniem twardości jest zbliżona do chromu. Jest ona również lutowna i równa na całej powierzchni detali.
Gdzie ma zastosowanie niklowanie galwaniczne?
Z uwagi na własności antykorozyjne i dekoracyjne powłoki niklowe mają zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu elektrotechnicznego, meblarskiego oraz samochodowego.
Wiele detali w takim przemyśle wymaga powłoki niklowej. Także wiele dodatków posiada jest poddawane cynowaniu lub chromowaniu, a wtedy powłoka z niklu stanowi podwarstwę.
Wady i zalety niklowania galwanicznego.
Jedną z podstawowych zalet galwanicznych powłok metalowych jest ich stosunkowo cienka warstwa co przydaje się przy regeneracji części drogich i precyzyjnych.
Powłoki charakteryzują się dużą przyczepnością do struktur pokrywanych, dużą twardością i odpornością na ścieranie.
Dodatkową zaletą jest fakt, że powłoki te nie wpływają w żaden sposób na materiał poddawany obróbce. Wśród wad można wymienić trudność w nakładaniu powłoki na powierzchnie płaskie i o bardzo skomplikowanych kształtach. Ponadto dość skomplikowany proces wymagający odpowiedniego parku maszynowego, wiedzy i doświadczenia.
Niklowanie galwaniczne stosuje się zazwyczaj w celu celach ochronno-dekoracyjnych, rzadziej tylko ochronnych lub tylko dekoracyjnych.
Niklowanie jest chętnie wykorzystywane z wielu powodów. Na przykład dlatego, że jest tańsze niż chromowanie, albo że kolorem przypomina srebro, a jest o wiele tańsze.
Wysoce wyspecjalizowane podmioty wykonują profesjonalną obróbkę, wszędzie tam gdzie nikiel może być stosowany.